Historia klubu
-
2006
Negocjacje z niemieckimi klubami
Spółka Red Bull GmbH pierwszą próbę wejścia na niemiecki rynek piłkarski podjęła w 2006 roku. Wtedy firma zdecydowana była podjąć współpracę z klubem FC Sachsen Leipzig, który od lat znajdował się w złej kondycji finansowej.
Firma opracowała plan zainwestowania w klub maksymalnie 50 mln euro. Zaplanowane było przejęcie wraz ze zmianą barw oraz nazwy. Red Bull i klub z Lipska były już bliskie porozumienia, jednak przejęcie zostało zawetowane przez DFB, który odrzucił nazwę FC Red Bull Sachsen Leipzig obawiając się zbyt dużych wpływów na klub ze strony spółki. Po protestach kibiców, Red Bull zrezygnował z inwestycji.
Red Bull próbował również inwestycji w FC St. Pauli z Hamburga, jednak kiedy okazało się, że ich plany wykraczają poza typowy sponsoring – rozmowy zostały zerwane.
W 2007 roku Red Bull zainteresowany był Fortuną Düsseldorf, jednak po raz kolejny pojawił się problem z DFB, w którego statucie istnieje zapis zakazujący zmiany nazwy klubu w celach reklamowych.
-
2008
Negocjacje w Lipsku
Lipsk był uznawany za najlepsze miejsce na inwestycję w piłkę nożną w Niemczech. Miasto posiada bardzo bogatą i długą historię piłkarską – pierwszym mistrzem Niemiec, w 1903 roku, był VfB Lipsk. Jednak od 1994 roku żaden klub z tego miasta nie grał w Bundeslidze, a od 1998 – nawet na profesjonalnym poziomie ligowym.
Red Bull poszukiwał klubu, od którego mógłby odkupić licencję na grę w Oberlidze – padło na klub SSV Markranstädt, który zgodził się na sprzedaż firmie swoich praw do gry w lidze.
-
2009
RasenBallsport Leipzig e.V.
Działalność RasenBallsport Leipzig e.V. została rozpoczęta 19 maja 2009 roku. Prezesem klubu został Andreas Sadlo, a Joachim Krug został mianowany dyrektorem sportowym.
Zespół z Lipska stał się piątym klubem w portfolio Red Bulla. Jednak w przeciwieństwie od pozostałych nie posiadał nazwy korporacyjnej. Na to nie zezwala status DFB (o czym wspominaliśmy wcześniej). Dlatego skrót „RB” powstał od „RasenBallsport” (tłum. Sport na trawie).
Na mocy porozumienia z SSV Markranstädt, oprócz praw do gry w Oberlidze zespół zyskał trzy podstawowe sekcje piłkarskie i przejął również sztab trenerski.
Zmiany zostały zaakceptowane przez Nordostdeutscher Fussballverband, jednak do pełnego działania potrzebne były sekcje młodzieżowe – tutaj zwrócono się do FC Sachsen Lipsk, które miało problemy finansowe i przejęto zespoły młodzieżowe.
Na początku klub grał na stadionie o pojemności 5000 miejsc w Markranstädt.
-
2009/10
Oberliga
Pierwszy mecz (towarzyski) RB Lipsk rozegrał 10 lipca 2009 r. SV Bannewitz. Pierwszy mecz o stawkę rozegrany został w pucharze Saksonii z VfK Blau–Weiß Leipzig.
W pierwszym sezonie w Oberlidze RB Lipsk awansował do Regionalligi rozgrywając 30 spotkań z których 2 były przegrane i 2 z nich to remisy.
-
2010/11
Regionalliga
Na początku sezonu 2010/11 RB Lipsk przejął, jako drużynę rezerw, zespół ESV Delitzsch. W tym sezonie przeniesiono się również na Zentralstadion w Lipsku i zmieniono jego nazwę na Red Bull Arena. Mecz otwarcia po zmianie nazwy został rozegrany pomiędzy RB Lipsk i Schalke 04.
Kupiono młodych zawodników, jednak Lipsk nie radził sobie na tym poziomie tak dobrze jak w Oberlidze. Sezon ukończył na 4. miejscu w tabeli.
Pierwszym sukcesem było wygranie Pucharu Saksonii i kwalifikacja do Pucharu Niemiec.
Po sezonie nowym menadżerem został Peter Pacult.
-
2011/12
29 lipca 2011 roku RB Lipsk zadebiutował w Pucharze Niemiec pokonując VfL Wolfsburg, jednak w kolejnej rundzie odpadli z Augsburgiem.
Znowu nie udało się awansować do wyższej klasy rozgrywkowej, zawodnicy z Lipska zajęli 3 miejsce w tabeli.
-
2012/13
W sezonie 2012/13 klub, poprzez reformę ligi, został przeniesiony do rozgrywek Regionalligi Nordost. Dyrektorem sportowym został Ralf Rangnick, a managerem zespołu – Alexander Zorniger.
Lipsk zakończył sezon bez porażki i awansował do baraży, w których zmierzył się z Sportfreunde Lotte i zapewnił sobie awans do 3. Ligi.
RB Lipsk po raz drugi w swojej historii zdobył Puchar Saksonii.
-
2013/14
3. Liga
Przed sezonem klub zakontraktował wielu nowych piłkarzy (m.in. Yussufa Poulsena, Diego Demme, Joshuę Kimmicha).
Z DFB-Pokal odpadli jednak już w 1. rundzie z Augsburgiem, ponadto odpadli w półfinale Pucharu Saksoni. W lidze natomiast zajęli drugą lokatę i wywalczyli awans do 2. Bundesligi.
-
2014/15
2. Bundesliga
Po awansie do 2. Bundesligi, za wydawanie prawa na grę w lidze było odpowiedzialne DFL a nie DFB. DFL dała klubowi licencję pod pewnymi warunkami. Jednym z nich była decentralizacja władzy od Red Bull GmbH, kolejnym: zmiana logo. Właściciele klubu musieli też zmienić organizację zarządzania klubem oraz obniżyć składki członkowskie dla nowych członków.
Wydano około 12 mln euro na nowe wzmocnienia.
Przed przerwą zimową RB Lipsk zajmował 7. miejsce w tabeli, na koniec zajmowali 5. miejsce.
Po sezonie drużynę przejął dyrektor sportowy – Ralf Rangnick.
-
2015/16
RB Lipsk w przedostatniej kolejce sezonu zapewnił sobie awans do Bundesligi, kończąc rozgrywki na drugim miejscu. Po sezonie Rangnick wrócił na stanowisko dyrektora sportowego, a 6 maja 2016 roku nowym trenerem ogłoszono Ralpha Hasenhüttla.
-
2016/17
Bundesliga
RB Lipsk został pierwszym klubem z byłego NRD, który zagra w najwyższej klasie rozgrywkowej Niemiec od sezonu 2008/09. W swoim pierwszym sezonie klub pobił rekord najdłuższej serii bez porażki beniaminka Bundesligi, będąc niepokonanym przez 13 pierwszych meczów sezonu.
W sumie wydano 70 milionów euro na nowych graczy.
Po zakończeniu jedenastej kolejki byli oni liderami ligi. Stali się pierwszą drużyną w zjednoczonych Niemczech, której udało się awansować do europejskich pucharów w debiutanckim sezonie. Sezon zakończyli na 2. miejscu, za Bayernem Monachium.
-
2017/18
Lipsk zajął 6. miejsce w Bundeslidze. W Lidze Mistrzów zajęli 3. miejsce w grupie, w Lidze Europy dotarli do ćwierćfinału.
Po sezonie Ralph Hasenhüttl odszedł z zespołu i przez kolejny sezon drużynę ponownie miał prowadzić Ralf Rangnick.
-
2018/19
W trzecim sezonie w Bundeslidze RB Lipsk drugi raz znalazł się na podium a 3. miejsce zagwarantowało udział w kolejnym sezonie Ligi Mistrzów.
W Pucharze Niemiec dotarli do finału rozgrywek, w którym przegrali z Bayernem. Po sezonie z funkcji dyrektora sportowego po 7 latach zrezygnował Rangnick, by pracować w Red Bullu jako dyrektor ds. sportu i rozwoju piłki nożnej. Zastąpił go Markus Krösche.
Nowym trenerem, zgodnie z zakładanym rok wcześniej planem, został Julian Nagelsmann.
-
2019/20
Początek pracy Juliana Nagelsmanna
W sezonie 2019/20 RB Lipsk zajął 3. miejsce w tabeli Bundesligi. Na półmetku rozgrywek zespół zajmował 1. miejsce.
Dużym sukcesem zawodników Juliana Nagelsmanna było dotarcie do półfinału Ligi Mistrzów po pokonaniu w dwumeczu ⅛ finału Tottenhamu Hotspur oraz Atlético Madryt w ćwierćfinale.
Na początku sezonu do zespołu dołączyli m.in. Christopher Nkunku, Patrik Schick oraz Ademola Lookman. W zimowej przerwie zespół wzmocnili: Dani Olmo (transfer) i Angeliño (wypożyczenie). Po zakończeniu rozgrywek Bundesligi z zespołu odszedł Timo Werner, zostając wcześniej, z 95 bramkami na koncie, najlepszym strzelcem w historii RB Lipsk.
1 lipca 2020 klub zaprezentował odświeżony herb.
-
2021/22
Pokalsieger
Sezon 2021/22 miał być nowym otwarciem w RB Lipsk, kiedy po odejściu Juliana Nagelsmanna drużynę przejął Jesse Marsch. Zespół nie notował jednak najlepszych wyników i jeszcze przed zakończeniem rundy jesiennej Amerykanin przestał pełnić rolę szkoleniowca Byków. 9 grudnia 2021 drużynę przejął Domenico Tedesco.
Drużyna pod wodzą Tedesco dotarła do półfinału Ligi Europy (przegrywając w nim z Rangers FC) oraz do finału DFB-Pokal.
Finał DFB-Pokal miał dla RB Lipsk szczęśliwe zakończenie i zespół z Red Bull Arena pokonał po konkursie rzutów karnych 4:2 SC Freiburg.
Sezon ligowy w Bundeslidze został zakończony na 4. miejscu.