RBLipsk.pl
Transfery

The Athletic: RB Lipsk nie jest w stanie zatrzymać Nagelsmanna

The Athletic: RB Lipsk nie jest w stanie zatrzymać Nagelsmanna
fot. © rbleipzig.com

Transfer Juliana Nagelsmanna do Bayernu Monachium powoli staje się faktem. The Athletic opisuje sytuację dotyczącą przenosin Nagelsmanna do Bayernu.

Początkowo szefostwo RB Lipsk przyjęło konfrontacyjną postawę, a właściciel Red Bulla, Dietrich Mateschitz, osobiście zadzwonił do członka zarządu Bayernu i powiedział, że Nagelsmann pod żadnym pozorem nie będzie mógł przenieść się do Monachium. Dla Mateschitza była to kwestia zasad.

Właściciel Red Bulla chce, aby jego drużyny sportowe były zwycięzcami lub przynajmniej wiarygodnymi pretendentami, aby nadać jego marce pozytywny marketingowy charakter. Z kolei machanie białą flagą przed lepiej „większym” przeciwnikiem zdecydowanie nie jest zgodne z przekazem korporacyjnym.

Mateschitz był niewątpliwie świadomy, jak źle to wygląda, kiedy zarówno najbardziej pożądany zawodnik Lipska (środkowy obrońca Dayot Upamecano), jak i trener odejdą na Allianz Arena tego samego lata.

Powrót do korzeni

Ale nawet dla miliarderów jest pewna granica, której nie da się przeskoczyć. Nagelsmann pochodzi z Landsberga, małego miasteczka niedaleko Monachium i dorastał jako fan Bayernu. Jego rodzina mieszka w pobliżu stolicy Bawarii. W przeszłości otwarcie mówił, że Bayern „był dużą częścią marzeń”. RB uznał, że nie ma sensu zmuszać go do pozostania wbrew jego woli.

Gdy decyzja, że nie klub nie będzie stawał trenerowi na drodze, dyskusja przeszła do spraw finansowych. Bayern i Lipsk zaczęły negocjować wysokość opłaty za transfer już pod koniec zeszłego tygodnia. Źródła bliskie trenerowi były przekonane, że rozwiązanie zostanie znalezione we właściwym czasie. Dokładna kwota nie została potwierdzona, ale uważa się, że jest to ponad 20 milionów euro.

Pionierstwo transferowe

RB Lipsk był pionierem w kwestii opłat za transfer trenera. W 2019 roku zapłacili Hoffenheim 5 milionów euro za wykupienie kontraktu Juliana Nagelsmanna. Teraz opłaty transferowe dla trenerów są w Bundeslidze na porządku dziennym:

  • Marco Rose (5 mln euro, z Gladbach do Dortmundu),
  • Adi Hütter (7,5 mln euro, z Frankfurtu do Gladbach),
  • Bo Svensson (1,6 mln euro, z Liefering do Mainz).

Ogromna cena za Nagelsmanna odzwierciedla zarówno jego reputację jako najbardziej ekscytującego młodego trenera w Europie, jak i desperację Bayernu, by zrekompensować odejście Hansiego Flicka nazwiskiem supergwiazdy.

Zmiany w RB Lipsk

Lipsk może znaleźć jednak pocieszenie w fakcie, że transfery Upamecano, Nagelsmanna i Konaté mogą przynieść około 100 milionów euro w czasie, gdy niewiele klubów w Europie może pozwolić sobie na duże transfery. Odbudowa kadry będzie odbywała się bez Markusa Krösche, który odejdzie z końcem sezonu. 

Za naturalnego następcę Nagelsmanna uważany jest Jesse Marsch, który doskonale zna ekosystem RB i jest „wewnętrznym rozwiązaniem”, który przeniósłby się z RB Salzburg. Oprócz niego zaczęły się sugestie mówiące o zatrudnieniu Pellegrino Materazzo, który był asystentem Nagelsmanna w Hoffenheim.

Karol Krakowiak
Karol Krakowiak

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj tworzenie serwisu i postaw nam puszkę Red Bulla. :)

Wesprzyj RBLipsk.pl

Płatności obsługiwane przez

Dodaj komentarz

Podobne artykuły