Strona obecnie nie jest regularnie aktualizowana z powodu braku pełnej redakcji. Chcesz pomóc? Dołącz do nas

RBLipsk.pl
Aktualności

Pierwsza konferencja prasowa Tedesco: „Jestem podekscytowany”

Pierwsza konferencja prasowa Tedesco: „Jestem podekscytowany”
fot. © rbleipzig.com

Domenico Tedesco został wczoraj zaprezentowany jako szkoleniowiec RB Lipsk. Trener razem z Oliverem Mintzlaffem i Christopherem Vivellem wziął udział w konferencji prasowej.

Domenico Tedesco o…

…pierwszych wrażeniach

Jestem naprawdę podekscytowany rozpoczęciem pracy w RB Lipsk i nie mogę się doczekać, kiedy wyruszę z drużyną na boisko. Moje rozmowy z osobami odpowiedzialnymi za klub i moje pierwsze wrażenia były genialne. Udało mi się też powiedzieć kilka słów do zespołu, co było dla mnie bardzo ważne.

Z RB Lipsk jestem związany nie od dzisiaj. Były czasy, kiedy nasze drogi się krzyżowały. Na przykład, kiedy byłem praktykantem, byłem tu, aby obserwować. To było już dla mnie ważne, ponieważ jest to bardzo ustrukturyzowane środowisko, zespół o niezwykle wysokim potencjale. RB Lipsk jest niezwykle innowacyjnym klubem, z ogromnym potencjałem i bardzo jasnymi celami.

Sposób gry RB Lipsk jest niezwykle ważny dla ludzi w tym regionie. Stadion był prawie zawsze wyprzedany, co wyraźnie pokazuje, jak postrzegany jest tutaj klub. Struktura i definicja tej struktury to dość wyraźne 10/10.

…swoim stylu

Sposób, w jaki chcemy grać, zawsze zależy od składu. Trzeba się do tego przystosować. Jeśli spojrzysz na to, gdzie byłem wcześniej, sytuacja na  przykład w FC Erzgebirge Aue była naprawdę trudna, kiedy zaczynałem. Tam skupiliśmy się na utrzymaniu posiadania piłki. Z drugiej strony w Schalke graliśmy w inny sposób. W Moskwie przywiązywaliśmy dużą wagę do utrzymania piłki, tworzenia wielu okazji i dobrego pressingu. Zawsze ważne jest, aby sztab szkoleniowy był elastyczny i potrafił dostosować się do składu, jakim dysponuje.

Nie rozmawiałem z Julianem Nagelsmannem przed dołączeniem, ale jasne jest, że nazwisko Nagelsmann często pojawia się w rozmowie o RB Lipsk. Jest to jednak coś dobrego i bardzo zrozumiałego, ponieważ gdy ktoś dobrze sobie radzi, pozostaje w sercach i umysłach ludzi, z którymi pracował. Ogólnie rzecz biorąc, Julian i ja mamy podobne podejście do gry i oczywiście chcę wziąć wszystko, co może pomóc i poprowadzić nas do przodu. Ale równie ważne jest, abym wiedział, co mogę wnieść od siebie, aby zespół i każdy z graczy był lepszy.

…dojrzewaniu i poprzedniej pracy

Dla mnie ważne jest bycie refleksyjnym w miarę dojrzewania i możliwość pozytywnego spojrzenia wstecz na swoje działania i decyzje. Dla mnie osobiście czas spędzony w Moskwie bardzo mnie ukształtował. Poznałem tam nowych ludzi, nowy język i inny styl futbolu. Moim zdaniem, jeśli jesteś otwarty na tego typu wyzwania, rozwijasz się dużo bardziej. Wierzę i mam nadzieję, że udało mi się to zrobić w swoim dotychczasowym czasie jako trener.

Mój czas w Schalke był wyjątkowy z wielu powodów. Część nie była łatwa, ale wciąż wiele się w tym czasie nauczyłem. Są czynniki, na które nie masz wpływu i są czynniki, na które możesz mieć wpływ. Jestem bardzo dumny ze swojego pobytu w Gelsenkirchen.

…nadchodzących wyzwaniach i meczu z Gladbach

Dwa dni do meczu to niewiele, ale nadal będziemy mieć wspólne sesje treningowe, podczas których możemy zrobić pewne rzeczy. Co będzie ważniejsze, to rozmowa z zawodnikami i podkreślenie co możemy zrobić i jak mogę im bezpośrednio pomóc. Mamy nadzieję, że wtedy zobaczymy, co wdrożyliśmy na boisku.

Naszym celem w najbliższych kilku meczach jest wygrana. Chcemy odnosić jak największe sukcesy w każdych rozgrywkach, w których bierzemy udział. Mamy trochę do odrobienia w Bundeslidze i oczywiście chcemy awansować w Lidze Europy i DFB-Pokal.

…zmianach w sztabie szkoleniowym

Marco Kuth pozostanie w sztabie trenerskim i dołączą do niego Andreas Hinkel oraz Max Urwantschky jako dwaj kolejni asystenci. Reszta sztabu pozostanie bez zmian.

Max Urwantschky jest trenerem bramkarzy. Pracował ze mną w Aue i w Moskwie – bardzo ważne było dla mnie kontynuowanie wspólnej pracy w Lipsku. We wstępnych rozmowach tutaj jednak od razu wyjaśniono, że Frederik Gößling jest i pozostanie trenerem bramkarzy w RBL, więc próbowaliśmy znaleźć rozwiązanie i tak zrobiliśmy – Max zostanie moim asystentem.

Oliver Mintzlaff o…

…podpisaniu kontraktu z Domenico Tedesco

Jesteśmy dumni i zachwyceni, że możemy zaprezentować Domenico Tedesco jako nowego głównego trenera RB Lipsk. Po naszej wspólnej decyzji o rozstaniu się z Jesse Marschem musieliśmy zastanowić się, którzy trenerzy pasowaliby do klubu i kto poprowadziłby nasz skład na wysokim poziomie. Od samego początku naszych rozmów z Domenico czuliśmy zapał i chęć stawienia czoła zadaniu i pracy z tym wspaniałym zespołem.

„Co widzisz w tym zespole? Jak myślisz, czego ten zespół potrzebuje? Jak wyeksponujesz mocne strony zespołu?” Domenico odpowiedział na wszystkie te pytania bardzo imponująco, więc powiedzieliśmy: „To jest człowiek, którego potrzebujemy – musi zostać nowym głównym trenerem RB Lipsk!”

Jesteśmy w siódmym niebie, że rozpoczynamy taką współpracę.

…Achimie Beierlorzerze

Odbyliśmy produktywne rozmowy z Achimem Beierlorzerem i chcielibyśmy, aby wszystko potoczyło się inaczej, o czym oczywiście wiemy i jesteśmy niezwykle wdzięczni za to, że pomagał nam wielokrotnie, szczególnie w ostatnim czasie. Achim ma DNA RB i od dawna jest związany z RB Lipsk. W rezultacie okazaliśmy mu nasze uznanie i pozostawiliśmy otwartą ofertę, aby został z nami i pracował na wysokim stanowisku.

Zrozumiałe jest jednak, że po tym burzliwym okresie chce się cofnąć, wziąć głęboki wdech i wszystkie przemyśleć. Ważne dla nas obojga i dla Domenico od samego początku było to, że „nie chcemy wylewać dziecka z kąpielą” i oprócz Jessego oraz Achima cały sztab jest z nami. Cieszę się, że nasz nowy trener zgodził się z nami w tej sprawie.

Mam nadzieję, że w przyszłości Achim i my będziemy mogli ponownie współpracować.

Christopher Vivell o…

…Domenico Tedesco

Znam Domenico od dłuższego czasu. Poznaliśmy się podczas wspólnej pracy w TSG Hoffenheim, mimo, że pracowaliśmy razem tylko chwilę. Śledziliśmy jego pracę – jest młodym trenerem, który przeszedł wszystkie szczeble kariery i stał się prawdziwym uczonym piłki nożnej. Wszędzie, dokąd się udał, odnosił sukcesy – jego rozwój dopiero się rozpoczął. W naszych rozmowach Domenico dokonał fantastycznej analizy naszego zespołu i nie możemy się doczekać jego pracy w RB Lipsk.

Źródło: RB Leipzig
Karol Krakowiak
Karol Krakowiak

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj tworzenie serwisu i postaw nam puszkę Red Bulla. :)

Wesprzyj RBLipsk.pl

Płatności obsługiwane przez

Dodaj komentarz

Podobne artykuły