RBLipsk.pl
Aktualności

Marsch: „Moim marzeniem było zostać trenerem RB Lipsk”

Marsch: „Moim marzeniem było zostać trenerem RB Lipsk”
fot. © dierotenbullen.com

Dzisiaj odbyła się pierwsza konferencja prasowa, w której wziął udział nowy trener RB Lipsk Jesse Marsch. Razem z nim w konferencji uczestniczył Oliver Mintzlaff.

Jesse Marsch o…

…rozpoczęciu pracy jako trener RB Lipsk

Bardzo się cieszę, że jestem trenerem RB Lipsk. To dla mnie wielki zaszczyt, a od czasu mojego zaangażowania w New York Red Bulls zawsze marzyłem, aby pewnego dnia móc nazywać się głównym trenerem RB Lipsk.

Myślę, że pasuje tu idealnie. Znam klub, kibiców, skład i miasto. Trzy lata temu świetnie się tu bawiłem, a teraz znów czuję tę wyjątkową atmosferę.

…potencjale zespołu

Drużyna jest po prostu znakomita. Mamy wielu bardzo dobrych graczy o świetnej mentalności, ale wszyscy z nich wciąż mają potencjał do wykorzystania. Nie mogę się doczekać dalszego rozwoju zespołu. Bycie dobrym liderem zespołu jest moim najwyższym priorytetem.

Jako fan RB Lipsk śledziłem oczywiście mecze z ostatnich dwóch sezonów. Zdecydowanie postaram się zrozumieć, co było ważne dla grupy w tym czasie – zarówno na boisku, jak i poza nim – i chcę kontynuować tę filozofię. Mam jasny cel: chcę intensywnie i agresywnie kontrolować przeciwnika w każdej fazie gry. Oczywiście nie zawsze będzie to możliwe. Ale zrobimy wszystko, żeby tak było.

Klub zawsze robił postępy i stawał się coraz lepszy na boisku. Wierzę w szansę na wspaniały sezon. Zależy mi na tym, aby powstał tutaj zespół, który całą siłą i energią gra razem. Jeśli nam się to uda, możemy pokonać każdego przeciwnika.

…swoim sposobie pracy

Uwielbiam pracować z młodymi zawodnikami. Zawsze mi się to podobało. Częścią pracy trenera jest budowanie dobrych, bliskich i silnych relacji z zawodnikami – przynajmniej taka jest moja perspektywa. Najważniejszy jest dla mnie człowiek. Takie myślenie to jedyny sposób na rozwój zawodników.

Mamy tu mieszankę doświadczonych zawodników i takich, którzy dopiero rozpoczynają swoje profesjonalne kariery. Musimy wykorzystać to doświadczenie i dzielić się doświadczeniami, aby promować jakość wśród młodszych graczy.

Dzięki temu zbudujemy zespół z dobrą mentalnością, a przede wszystkim z pewnością siebie na boisku. Będziemy mogli zaprezentować najlepsze możliwości przeciwko czołowym zespołom.

…współpracownikach w sztabie szkoleniowym

Mamy ze sobą bardzo dobre relacje. Pracowaliśmy razem w przeszłości. Achim Beierlorzer pełnił już wiele ról w tym klubie i ma duże doświadczenie w Bundeslidze, a Marco Kurth również żyje filozofią RBL.

Zależało mi na tym, aby mieć najlepszą możliwą specjalistyczną wiedzę w zespole. Mamy tu również wielu ekspertów w dziedzinie wideo, sportu lub medycyny, aby zapewnić pomyślną przyszłość RB Lipsk. To nie jest mój zespół, to nasz zespół.

Oliver Mintzlaff o…

…zatrudnieniu Jessego Marscha

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mogliśmy podpisać kontrakt z Jesse Marschem. Jest to dla nas wymarzony trener, którego poznałem w 2015 w USA, kiedy New York Red Bulls szukało trenera. Powierzyliśmy mu wtedy zarządzanie zespołem i rozwijanie filozofii gry Red Bulla. Od początku powiedzieliśmy mu, że musi dogadywać się z młodymi zawodnikami i nie ma zbyt dużo pieniędzy na transfery, a on zdobył z tym zespołem mistrzostwo.

Zawsze byliśmy w bliskim kontakcie. Jesse zasygnalizował mi bardzo wcześnie i wyraził pragnienie, by pewnego dnia trenować drużynę w Europie. Kiedy Ralf Rangnick przejął funkcję trenera w 2018 roku, zatrudniliśmy Jessego jako asystenta trenera. Dobrze zintegrował się z klubem, a następnie wykonał świetną robotę w Red Bull Salzburg.

Było dla mnie oczywiste, że rozmawiałem z nim po tym, jak udzieliliśmy Julianowi Nagelsmannowi zgody na transfer do Bayernu Monachium. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że Jesse Marsch jest teraz w Lipsku.

…celach RB Lipsk na ten sezon

Naszym celem jest ponowne zakwalifikowanie się do Ligi Mistrzów, która obejmuje miejsca od pierwszego do czwartego. W minionych sezonach widzieliśmy również, jak wspaniałe uczucie towarzyszy wyjściu z grupy LM.

W ciągu ostatnich trzech lat dwukrotnie dotarliśmy też do finału DFB-Pokal. W tym sezonie również chcemy zostać w tych rozgrywkach jak najdłużej.

Chcemy nadal dobrze grać w lidze i ugruntować pozycję jednego z najlepszych klubów w Niemczech – doskonale wiedząc, że to dopiero nasz szósty sezon w Bundeslidze.

…okienku transferowym

Nie zamierzamy codziennie zdawać raportów z ruchów na rynku transferowym. Przekażemy odpowiednie informacje kiedy będą jakieś konkrety. Obecnie mamy już jakościowo i ilościowo wystarczający skład, aby wystartować w Bundeslidze, Lidze Mistrzów i DFB-Pokal.

Nie wykluczamy jednak aktywności na rynku transferowym do klubu, jak i transferów z klubu.

Karol Krakowiak
Karol Krakowiak

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj tworzenie serwisu i postaw nam puszkę Red Bulla. :)

Wesprzyj RBLipsk.pl

Płatności obsługiwane przez

Dodaj komentarz

Podobne artykuły